مرکز آموزش علمی ـ کاربردی حدید اراک

تحت نظارت دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی

دکتر اخباری: عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال 94/ حذف 10درصد رشته‌ها

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد که دانشگاه علمی کاربردی در سال آینده افزایش شهریه نخواهد داشت.

متن خبر :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمد اخباری با اعلام این خبر و با تاکید بر لزوم حذف دوره‌ها و سرفصل هایی که نیاز بازار کار نیست، اعلام کرد: 10درصد رشته های علمی کاربردی بعد از بازنگری حذف خواهد شد.

دکتر اخباری گفت: دانشگاه علمی کاربردی بر مبنای نیاز روز بازار کار رشته ها را تعریف کرده است. مثلا پرورش میگو آموزش داده می شود تا فرد کارآفرین باشد و بتواند وقتی فارغ التحصیل شد خودش کار را انجام دهد.
وی ادامه داد: یعنی 60درصد تدریس استاد باید مهارتی و 40 درصد آن نظری باشد؛ امادر در حال حاضر تقریبا 50درصد مهارتی و 50درصد نظری است.
وی هم چنین بیشترین رشته های درحال تحصیل را در حوزه فرهنگ و هنر، صنعت، خدمات وکشاورزی دانست.
دکتر اخباری با اشاره به فلسفه اولیه تشکیل دانشگاه علمی کاربردی که تربیت تکنسین بوده است، اظهار کرد: اساس کار ما این است که کمیت را کاهش داده و به کیفیت بپردازیم. ارتقای کیفیت، بازنگری در سرفصل دروس و رشته ها و هم چنین بحث نظارت درجهت کاهش کمیت است. بنابراین وقتی مراکز رتبه بندی می شوند، مرکزی که استانداردلازم را نداشته باشد خود به خود حذف خواهد شد.
موافق ادغام دانشگاه علمی کاربردی و فنی حرفه ای نیستم
وی همچنین درباره بحث ادغام دانشگاه علمی کاربردی و فنی حرفه ای بیان کرد: نظروزیر علوم این است که چنین ادغامی صورت نگیرد چون هر کدام از این دانشگاه هاماموریت خاص خودشان را دارند، هرچند آنها در راستای هم قرار می گیرند اما نیازی به ادغامشان نیست. من نیز مخالف ادغام دانشگاه ها هستم و روش مناسبی نبود.
سرپرست دانشگاه علمی کاربردی با بیان اینکه تفکیک جنسیتی در رشته ها انجام نمیشود، افزود: چه در صنعت و چه در خدمات تفکیک جنسیتی انجام نمی گیرد. برخی کارها سخت هستند و طبیعتا خانمها خودشان داوطلب نیستند مثلا تربیت میگو ممکن است جذابه زیادیبرای خانمها نداشته باشد ولی این نیست که ما تفکیک جنسیتی انجام داده باشیم.
دکتر اخباری سپس با تاکید بر اهمیت خروجی و فارغ التحصیلان دانشگاه اظهار کرد: کارسازو مهارت آفرین بودن دروس را از طریق فارغ التحصیلان می توان ارزیابی کرد. بنابراینکانون دانش آموختگان را ایجاد و مدیریت را احیا کردیم تا تعداد ورود به بازار کارفارغ التحصیلان را رصد کنیم. اما در حال حاضر آمار دقیقی از ورود دانشجویان بهبازار کار در دست نیست.
وی درباره حذف یا تغییر رشته های این دانشگاه بیان کرد: مجوز دوره ها برای یکبار اجرا داده می شود و اگر مجدد در بازار کار نیاز شد آن دوره اعلام تمدیدی میکند. بنابراین 10درصد رشته ها حذف خواهد شد؛ چرا که نیاز بازار کار نیست. هم چنین 60 درصد دوره ها اصلاح می شوند.
وی هم چنین با بیان اینکه در حال حاضر هیچ دانشجوی غیر ایرانی در این دانشگاه حضور ندارد، افزود: همکاری بین المللی با اولویت منطقه و همسایه های شرقی و غربی وسپس جهان اسلام در برنامه وجود دارد. در گردهمایی وزرای آموزش عالی و فناوری کشورهای غیرمتعهد و در دیدار با وزرای کشورهای منطقه، آنها علاقه مندی خود به ایجادمراکز علمی کاربردی در کشورهایشان را اعلام کردند.
سرپرست دانشگاه علمی کاربردی گسترش کمی بی رویه را مهم ترین چالش این دانشگاه دانست و گفت: استانداردهایی مثل مناسب بودن مکان تحصیل دانشجو در مراکز کم رنگ استکه این می تواند تهدید محسوب شود.
تاسیس گروه معارف در دانشگاه
وی با اشاره به گروه معارف دانشگاه ادامه داد: در این گروه، دروس معارف بر مبنای مهارت و کسب کار از دیدگاه اسلام ارائه می شود، نه فقط صرف معارف مانند دانشگاه های نظری.
دکتر اخباری در پایان درباره سرانه ورزشی و فرهنگی دانشگاه گفت: قرار بود مبلغی به عنوان سرانه فرهنگی و ورزشی از دانشجویان گرفته شود که چون زیرساخت لازم وجودنداشت، آن را لغو کردیم. دانشجویانی که مبلغ را پرداخت کرده اند،‌ هزینه جزو شهریه آنها محسوب می شود.

[ بازدید : 1312 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

[ شنبه 15 فروردين 1394 ] 10:26 ] [ علی لعلی ]

[ ]

ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود آهنگ جدید دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب میهن ام پی تری پرینتر سه بعدی
بستن تبلیغات [X]